- Reklama -PR články

Z malého dvoupokoje velké trojpokoje

Ze čtyřpokojového bytu se stal třípokoj a přitom je...

Máte doma starý šicí stroj? Vyrobte si z něj takové parádní kousky

Ze starého šicího stroje lze vyrobit spoustu krásných kousků. Povaluje...

Wau! Kouzelnější místo jste ještě neviděli!

V drsné, ale zato krásné přírodě severního Cornwallu se...

Jak předělat 25 letou koupelnu? Podívejte se na naše nejlepší návrhy

Tým Nového bydlení Design se tentokrát vydal do vesničky...

Otravují vaši domácnost myši? Zkuste tuto originální vychytávku a polapíte je všechny

Takto skoncujete s hlodavci velmi rychle. Hlodavci jsou pro každou...

Trendy bydlení: může být i scifi, ale hlavně útulné

Svítící sprchy, živé stěny, neviditelné topení. Základ domácnosti je ale kuchyňská linka.

Jste typ, který má byt v představách zařízen dříve, než si ho vůbec koupí? Nebo v novém bytě přenecháte zařizování od dispozice až po dekoraci odborníkem? Možná při tom natrefíte i na výsledky práce interiérové ​​designérky Beáty Hajdy nebo architektky Zuzany Némethové, které jsou autorkami vzorových bytů v trnavském Arboria Parku a bratislavských Malých Krasňanech.

Dříve, než se vrhneme na nové trendy, je dobré si ujasnit, co má splňovat náš byt. Je pro vás nejdůležitější funkčnost zařízeného prostoru? Nebo má být útulným hnízdečkem či minimalisticky zařízeným hi-tech otevřeným prostorem?

Funkčnost by podle architektky Zuzany Némethové měla být prvořadá, neboť od ní se odvíjí ostatní. „S funkčností se pojí útulnost a pocit domova, kam se vždy rádi vracíme,“ říká. S použitím moderních, kvalitních i luxusních doplňků lze vytvořit neopakovatelný prostor na míru. „Investorovi vždy doporučuji řešit prostor v širším záběru, tedy od zařízení až k detailu. Právě kvalita detailů zaručí osobitý vzhled každého bydlení,“ dodává.

Interiérová designérka Beáta Hajdy ze zkušenosti říká, že lidé dnes preferují útulnost – ve svých bytech chtějí navodit příjemnou, klidnou atmosféru. Proto používá přírodní materiály jako dřevo, hlínu, proutí, korek, kůži či vlnu. „Dřevo dokáže navodit neuvěřitelný pocit tepla. Dřevěný vzor se používá také na dlažbu,“ říká.

Novodobá dispoziční řešení dovolují úlety
Centrem bytu je v současnosti stále otevřený prostor v denní obývací části, který splňuje potřeby rodiny. Někomu vyhovuje klasická kuchyňská linka, někdo ji chce v prostoru s varným ostrovem či barovým pultem. Jídelní sezení může plnit funkci posezení při jídle v kruhu rodiny, nebo se využívá k posezení s přáteli, což platí io obývacím sezení – někdo sem usadí návštěvu, jiný si zde čte a relaxuje. Nároky stoupají v oblasti hygieny. „Než kdysi stačila jedna koupelna nebo wc, dnes nové bytové domy nabízejí buď WC s umyvadlem i sprchou a druhou koupelnu s vanou a někdy i více umyvadly,“ říká Némethová.

Nejen za dveřmi bytu se liší dnešní bydlení od klasického panelákového. Přestože i v bytě v Petržalce je možné si splnit sen o bydlení, jeho okolí – chodby, výtahy a exteriér jsou trochu jiné a těžko je změnit. „Novodobé bytovky nabízejí jiné materiály, velká a kvalitní okna, za kterými vytvořil developer vizuálně atraktivní prostředí. Výhled z okna také prodává,“ vysvětluje architektka. V takových bytovkách jsou přízemní byty mnohdy řešeny s předzahrádkou, podlaží mají balkony s možností grilování a střešní byty terasy s trávníkem a sprchou. Majitel bytu si dokonce může osadit i vířivku, pokud stavbaři předem staticky připraví terasu.

Nejžhavější trendy
Dekorace prostoru je velmi důležitá, hodně prozrazuje o majiteli. „Dekorace dokáží změnit vzhled celého interiéru, zvýraznit jeho přednosti a dodat neuvěřitelnou atmosféru, ale také zničit celý dojem z interiéru, pokud jsou použity nesprávně,“ říká designérka Beáta Hajdu.

Rovněž bydlení má své barvy. Přestože každý designér doporučuje zlatou střední cestu, i bydlení podléhá módě a my s radostí vynovujeme byt alespoň v detailech. Jaké jsou nejžhavější trendy?

„Velký důraz je kladen na barvy, látky a pohodlné sedačky, ozdobené barevnými polštáři různé velikosti a tvarů. Aktuální barvy jsou modrá, šedá, černá a barva bílé kávy. Modrá a všechny její tóny – indigo, jeans, petrolejová se využívají na doplňcích – polštářích, tapetách, kobercích. Hitem v interiéru jsou „živé stěny“ – svislé plochy zeleně,“ jmenuje Hajdu.

Podle ní se stále častěji používají oblé tvary, které například jako součást kuchyňské sestavy působí osvěžujícím a bezpečným dojmem.

Zuzana Némethová vyzdvihuje nadčasovou bílou barvu v kombinaci s citrónově žlutou, karmínově červenou, akvamarinově modrou nebo zlatohnědou. Podstatné je dbát na kvalitní provedení detailů, které by měly vytvořit celek lahodící oku.

Domácnost ovládaná mobilem
„Dnes lze z mobilu ovládat na dálku celou domácnost – inteligence v bydlení má své důležité místo,“ říká architektka a dodává, že vývoj jde neuvěřitelně rychle. „Stále se učím a postupuji, někdy mě posouvají klienti svým požadavkem.“

Úžasným fenoménem je led světlo, které dokáže vytvořit nejen atmosféru, barevnost a náladu, ale také zákoutí pro každého člena domácnosti v otevřených prostorách. Namísto radiátorů si zvykáme na „neviditelné“ stropní, podlahové či stěnové topení a chlazení, které neruší v prostoru a dávají více možností při zařizování. Stěna z inteligentního skla, napojená na elektrický proud se umí změnit na promítací plátno. „Ze sprchové růžice nám podle teploty svítí padající voda, v koupelně máme zrcadlo, které se změní na televizní obrazovku, odsavač par visí jako designový lustr – no nejsou to úžasné věci?“ nadchne se Zuzana Némethová. A všechny můžeme mít doma!

Nejtypičtějším prvkem slovenské domácnosti je podle Zuzany Némethové kuchyňská linka. „Už podle velikosti víte s kým máte tu čest – pro někoho znamená jen součást zařízení obývacího pokoje, někomu slouží jako výkladní skříň nejnovějších spotřebičů na trhu, jiní ji vnímají jako oázu relaxu při vaření po náročném dni za počítačem,“ říká.

Zkušenosti učí Beátu Hajdu neustále nabádat lidi, aby se nebáli oslovit zručné řemeslníky, kteří jim vyrobí originální kusy nábytku na míru. „Mnozí Slováci stále bojují se zažitou uniformností, sériovou výrobou nábytků, tapet. Bojí se trošku zaexperimentovat,“ říká zejména o starších ročnících. Mladší jsou v tomto více otevření.

Třípokojový byt jsem řešila pro potřeby mladé rodiny se dvěma dětmi. Byt má pěknou dispozici. Dva velké šatníky jsou dnes spíše výjimkou. Pozitivem je také velká samostatná koupelna. Snažila jsem se vytvořit byt vyzařující příjemnou atmosféru s maximálním využitím prostoru.

Dvoupokojový byt pro mladého, moderního dynamického muže, resp. mladý pár jsem pojala v moderním industriálním stylu.

- Reklama -live magazin